Twitter’dan Sonra Youtube’da Kapandı

youtube-kapandi

Geçmişten bu güne ne kadar insanlar şikayetlerini dile getirseler, özgür şekilde kendilerini ifade etmeye çalışsalar hep birileri engel oldu. Sen sus senin konuşmaya hakkın yok denildi. Fakat insanlara zulüm yapıldıkça insanlar şikayetlerini dile getirmekten, haklarını aramaktan hiçbir zaman vazgeçmediler. Kimi zaman konuşarak, kimi zaman eylemlerle, gazetelerle, dergilerle ve internetle bu şikayet sürekli dile getirildi. Fakat bir şöyle düşünün bir kedinin peşinden kovaladığınızda o başta sizden korkar kaçar, siz saldırdığınızda size sert şekilde tepki gösterir ve en son olarak onu bir köşeye sıkıştırdığınızda mecburen bir kedi olmasına rağmen size saldırır ve zarar verir. Yani demek istediğim eğer bir kişi sizi eleştiriyorsa onu dinlemek zorundasınız. Çünkü o kişinin haklı bir gerekçesi olabilir. Siz o kişinin konuşmasına imkan vermediğiniz takdirde, sizi farklı kanallar yoluyla eleştirmeye başlar. Siz bunlarıda engellemeye kalkarsanız. Son çare olarak mitinglerle, eylemlerle sizi eleştirir. Şimdi konuyu fazla dağıtmadan önce Twitter‘ın sonra da Youtube‘un kapatılmasına değinmek istiyorum.

 

21 Mart 2014 Cuma günü tüm Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişi tarafından kullanılan Twitter mahkeme kararıyla kapatıldı. Tüm ülkede şok etkisi yaratan ve eleştirilere sebep olan kararın gerekçesi ise kişilik haklarının ve özel hayatın ihlali olarak açıklanıyor. Twitter‘da çeşitli kişilik haklarını yok sayan ve çeşitli kişiler hakkında hakaret içerikli yayınların paylaşılması sonucu Twitter‘dan bu yayınların kaldırılması talep edildi. Fakat istenen talep yerine getirilmeyince Twitter kapatıldı. Kapatılan web sitesi hakkında Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na aykırı yazıları sitesinden kaldırır ve Anayasa’ya uygun şekilde yayın yapmayı kabul ederse tekrar açılacağı söyleniyor.

 

Bugün 27 Mart 2014 Perşembe günü korkulan oldu ve Twitter‘dan sonra Youtube‘da kapatıldı. Youtube kapatılma gerekçesi ilk olarak Suriye’deki savaş görüntülerinin yayınlanması ve yayından kaldırılmaması olarak belirtiliyor. Ayrıca son günlerde mit müşteşarları ve devlet bakanlarına ait olan ses kayıtlarının yayınlanması kapatılma gerekçesi olarak ileri sürülüyor. Bu ses kayıtları ve videoların seçim öncesi bir savaş çıkarma planı teşkil ettiği ileri sürülüyor. Tüm bu durumlar Youtube’un kapatılması için gerekçe gösterilsede son çıkan internet yasası gereği sadece url bazlı bir engellemenin uygulanması gerekiyordu. Youtube yetkilileriyle yapılan görüşmede Suriye ile Türkiye arasında olası bir savaş ihtimalini ileri süren ses kayıtlarının kaldırılması durumunda Youtube engelinin kaldırılacağı ifade ediliyor. Fakat bu durum birkaç sene önceki Youtube engellemesi gibi uzun süreli bir engelleme olabilir. Youtube ve Twitter engellendiği için insanlar bu sitelere çeşitli dns, vps ve tunnel siteleriyle giriyorlar. Fakat bilişim uzmanları bu dns değişimlerinin güvenli olmadığını ve hackerlara karşı saldırıya açık bir durumda olduğunu belirtiyor. Bu engellemeler insanların düşüncelerini ifade etmelerine engel olurmu bilinmez ama umarım vatanımız ve milletimiz için en hayırlısı ne ise o olur.

 

Yorumlar

Sponsor Reklamlar

Kategoriler