Heroes of The Storm

heroes-of-the-storm

Heroes of The Storm İnceleme

Hâlihazırda oyun piyasasına oldukça hâkim olan Blizzard, çıkartacağı yeni MOBA oyununu tanıtmaya başladı. Heroes of The Storm isimli yeni oyunda gene 3 koridor üzerinden ilerleyerek düşman ana merkezini yıkmaya çalışacaksınız. Oyun genel hatları ile Dota 2 ve League of Legends oyununa oldukça benziyor. Fakat tabi oyunun kendisine özgü farklı özellikleri de mevcuttur. Yani oyun diğer MOBA oyunlarından çok daha farklı mekaniklere sahiptir.

Oyunda ilk dikkat çeken kısım oyunun Blizzard’ın şimdiye kadar çıkarmış olduğu oyunlardaki başkahramanların Heroes of The Storm oyunu içerisinde toplanmasıdır. Yani World of Warcraft oyunundan Arthas, Starcraft oyunun Kerrigan, Warcraft oyunundan Illidian gibi efsaneleşmiş kahramanları bu oyun içerisinde görebileceksiniz. Tabi bu sayede oyun içerisinde çok daha keyifli anlara tanık olabileceksiniz.

Oyun bahsettiğimiz gibi 3 koridor üzerinden oynanmaktadır ve oyuncuların karşı takımın ana merkezini yok etmesi gerekmektedir. Oyun 5v5 şeklinde oynanmaktadır ve farklı tipte haritalar mevcuttur. Yani oyunu sadece tek bir haritada değil, farklı haritalarda da oynayabilirsiniz. Bu sayede haritalara göre farklı stratejiler ve taktikler üretebilirsiniz. Oyundaki her kahramanın 5 adet genel yeteneği bulunmaktadır. Bu yeteneklerden bazıları pasifken bazıları ise aktiftir. Pasif yetenekler, yeteneğe verildiği anda çalışmaya başlar. Örneğin bir yetenek size 40 Armor veriyordur ve her kademe atlattığınızda 10 artıyordur. Siz bu yeteneğe verir vermez yetenek karakterinizde işlevini gösterir. Bazı yetenekler ise aktiftir. Yani bir yeteneğiniz bastığınızda 10 saniyeliğine karakterinize 60 Armor veriyordur. Fakat basmadığınızda bir işe yaramıyordur. Dolayısı ile bu yetenekleri doğru zamanda kullanmak gerekir. Zaten Blizzard bu tarz konularda oyunculara çok farklı seçenekleri sunmayı seven bir şirkettir. Bu sayede oyuncular kendi zekâları ile çok farklı taktikleri üretebilmektedir. Kısacası oyunda bulunan her kahramanın farklı özellikte 5 yeteneği vardır ve bu yetenekler doğru kullanıldığı zaman bir işe yaramaktadır. Dolayısı ile her kahramanı bilmek gerekir.

Oyunu diğer MOBA oyunlarından ayıran bir diğer özellik ise oyunda eşya alınmamasıdır. Normalde MOBA oyunlarında oyuncu koridora gider ve oradaki minyonları öldürür. Öldürdüğü minyonlar ona altın verir. Oyuncu kendi merkezine döndüğünde bu altını harcayarak eşya alır. Fakat Heroes of The Storm’da bu kural geçerli değildir. Kısacası rakibinize eşya üstünlüğü kuramazsınız. Oyunu kazanmak istiyorsanız, kahramanınızı en iyi şekilde yönlendirmeniz gerekmektedir. Tabi koridorları da hızlı bir şekilde ittirerek rakip üzerinde baskı oluşturmalısınız. Bu sayede avantajı kendi lehinize çevirebilirsiniz.

Avantajı elde edebileceğiniz bir diğer yer ise tarafsız canavarlardır. Tarafsız canavarların kendilerine has belli bir bölgeleri vardır. Bu canavarlar herhangi bir tarafı tutmazlar. Fakat onlarla savaşıp onları yenerseniz, sizin üstünlüğünüzü kabul edip, sizin tarafınıza geçerler. Böylece koridor ittirirken daha büyük bir avantaj elde etmiş olursunuz.

Oyunda gene kostüm özelliği uygulanmaktadır. Yani karakterinizin görünümünü değiştirebilirsiniz. Bu hem oyun içinden elde edilebilir hem de para ile satın alınabilir. Böylece en iyi oynadığınız kahramanları çok daha güzel bir görünüme sokarak düşmanınıza korku salabilirsiniz. Oyun hala beta aşamasında olduğu için çok fazla kahraman ve kostüm yok. Fakat ilerleyen zamanlarda oyun hakkında hem daha çok bilgi edinilecek hem de çok daha fazla kahraman oyuna dâhil olacak.

Oyun pek çok açıdan beklentilerinizi karşılayabileceğe benziyor. Zaten Blizzard bu konuda oyuncularını hayal kırıklığına uğratmamak için çok disiplinli bir şekilde çalışıyor. MOBA olarak ilerleyen zamanlarda oldukça popüler olacak bu oyun, diğer pek çok MOBA oyununu da arkasında bırakacağa benziyor. Çünkü Blizzard girdiği işlerde her zaman liderliği hedefliyor. Buradan da firmanın ne kadar sıkı çalıştığını ve beklentilerinizi karşılamak için oyunu daha da çok geliştireceklerini anlamanız mümkündür.

Yorumlar

Sponsor Reklamlar

Kategoriler