Fifa 15

FIFA 15, Türkiye Süper Ligini de içeren yepyeni özellikleriyle göze çarpıyor.

Yeni nesil kaleciler

FIFA 15’in en iddialı yanı kaleciler. Kur­tarışlar daha gerçekçi ve göze hoş geliyor. Bununla birlikte hava topla­rındaki başarılı çıkışları, bacak ara­sından gol yiyebilmeleri, topu doğru yere sektirmeye çalışmaları ve daha pek çok detay sayesinde FIFA 15’in kalecileri gerçekten olmuş durumda. Fakat FIFA’ya gelen her yeni özellik gibi kalecilerin de sıkıntıları var. Kor­nere giden topu yakalamamaları gibi eski oyunlardaki hataların üzerine yenileri eklenmiş durumda.

Bilgisayar oyunlarının yıllardır en güzel çekişme­si PES-FIFA cephesinde yaşanıyor. Her yıl oyun- severler, bilgisayarlarındaki futbol deneyiminin daha nasıl gerçek olabileceği sorusunun yanıtını almak için bu çekişmenin son sürümlerini bekliyor. Bu yıl FIFA, rakibi PES’ten önce davranarak FIFA 15’i oyunseverlerin beğenisine sundu. Şimdi FIFA 15′de gördüğümüz yeniliklere birlikte bakalım.

 

Oyundaki yenilikler

Kornerlerdeki taktik ekranı oyuna eklenmiş. Artık kornerlerde oyun­cuları ön-arka direğe yönlendirme talimatları verebiliyoruz.FIFA 15’te artık forma çekme de­nemesinin sonucu yüksek ihtimal­le kırmızı kart oluyor.FIFA 1Б ile birlikte “Ultra defans – defans – atak – ultra atak” tercihle­rinin arasına iki adet daha fonksiyon eklenmiş. ‘Ali Out Attack’ sayesin­de tüm oyuncularınızı hücuma yö­neltebilir, ‘Park the Bus’ sayesinde etten duvar örebilirsiniz.PES’in birkaç yıl önce getirdiği du­ran toplarda pas isteyen oyuncuyu kontrol etme özelliği FIFA 15’te de yer alıyor. Taç, korner, serbest vu­ruş gibi duran toplarda istediğiniz oyuncuyu kontrol etme imkanına sahipsiniz. Özellikle taçlardaki top kayıplarını büyük ölçüde azaltmış bu durum.Yeni animasyonlarla birlikte oyun­cuların pozisyona göre doğal tepki vermeleri de sağlanmış. Örneğin pas yeteneği yüksek olan bir oyun­cu eğer uygun pozisyondaysa, to­puk pasıyla jeneriklik bir hareket ortaya koyabilir veya kontrolü iyi bir oyuncu arkasına gelen topu al­mak için ayağını arkaya doğru uza­tabilir. Bu tip animasyonlar oyun­daki doğallığı oldukça yukarılara taşımış.

Türkiye Süper Ligi artık FIFA’da Sonunda Türkiye Süper Ligi,FIFA’ya geri döndü. PES’in önde ol­duğu yıllarda belki de FIFA’yı öve­bileceğimiz tek yan olan Türkiye Ligi’ni uzun yıllardan sonra yeniden bir futbol oyununda görmek paha biçilemez. Fenerbahçe-Galatasa- ray derbisini yaşamak, Türkiye Ligi kupasını kaldırmak, kendi takımını­zı Şampiyonlar Ligi’nde koşturmak veya online alemlerde yabancılara takımınızla mağlubiyeti tattırmak artık mümkün. Üstelik oyuna ilk girdiğinizde kendi takımınızı seçer­seniz, o takımın gerçek hayatta ne durumda olduğunu, bir sonraki maçını hangi takımla oynayacağını öğrenmek gibi oldukça hoş detay­lara da sahip FIFA 15.

 

 

Yorumlar

Sponsor Reklamlar

Kategoriler