Bükülebilir Ekranlı Akıllı Telefon

Bükülebilir Ekranlı Akıllı Telefon

Akıllı telefon teknoloji geçen seneler içerisinde hızlı bir gelişim gösterdi. Bu gelişim her geçen gün giderek hızlanmaktadır. Bunun örneklerinden biri de Samsung firmasının eğilip bükülebilen ekranlı telefonları piyasaya sürmek üzere olduğunu açıklamasıyla başladı. 2013 yılı Nisan ayında Samsung amoled ekran üretimi için özel bir şirket oluşturdu. Youm adı verilen bu ekran teknolojisi amoled ve lcd ekranlara oranla daha esnek, kırılmaz ve hafif bir kullanım imkanı sunuyor. Ayrıca BBC News Samsung firmasının bu ürün için gerekli çalışmaları neredeyse tamamladığını önümüzdeki 2015 yılı içinde satışa çıkarabileceğini ifade ediyor. Ayrıca LG, Sony ve Nokia firmaları da bükülebilir ekran rekabetine girmiş bulunuyor. Bu firmaların da bükülebilir ekranlı akıllı telefon üretmesi bekleniyor. Fakat diğer teknolojilerde olduğu gibi bunda da ilk üreten kişinin ismi duyulacak, ön plana çıkacaktır.

Bükülebilir ekranlı telefonların hayatımıza katacaklarına değinecek olursak. Öncelikle bizi çok büyük bir ekran kırılması sorunundan ve ekran kırılmalarına bağlı ödediğimiz yüksek tamirat ücretlerinden kurtaracaktır. Esnek kullanımı sayesinde akıllı telefonlar büyük boylarına rağmen küçük ceplerimize sığabilecekler. Yeni üretilen akıllı telefonlarda kullanılan su geçirmezlik özelliği bunlarda da kullanılacaktır. Artık telefonumuz suya düştüğü veya neme maruz kaldığı için bozulmayacaktır. İnce tasarımı sayesinde dış görüntü olarak bize bir zarafet sağlayacaktır.

Peki bir ekranın kırılmadan bükülmesi ve dokunmatik olarak kullanılabilmesi nasıl mümkün oluyor derseniz; bu ekranlarda cam yerine esnek ve geçirgen plastik malzeme kullanılmaktadır. Bu esnek ekranda bir TFT film Organic Layer Encap isminde farklı bir film ve ekranda polarizasyon olmasını sağlayan Polariser film teknolojisi kullanılmaktadır. Ayrıca firmalar bu teknolojiyi saatlerde, tabletlerde ve mönitörlerde öncelikli olarak kullanmayı planlıyorlar.

Şuan piyasaya çıkacak olan teknoloji birkaç yıl önce izlediğimiz bilim kurgu filmlerinde bile yok. O filmlerin aksine hiç kimse robot gibi giyinmemesine rağmen geçmişteki insanların hayalini bile kuramadığı bir düzeye erişmiş teknolojik ürünler kullanmaktayız.

Yorumlar

Sponsor Reklamlar

Kategoriler