Beyond Earth

CiviLization serisinde bir farklılık arayan ve yeniliğe açık biriyseniz, Beyond Earth ile iyi vakit geçireceğinizi garanti ediyoruz.

Dünya’nın en zararlı canlıları olan biz insanlar, tüm kay­nakları tüketip, ekosistemin canına okuduktan sonra çareyi yeni bir gezegen bulmakta ve koloni yaşa­mına geçmekte buluyoruz. Haliy­le, oyunda kullanılan teknolojiler, kaynaklar, harita yapısı ve tabii ki düşmanlar da bu koloni yaşamına uygun vaziyette karşımıza çıkıyor. Genel konseptin dışına çıkan bir ta­nıtım videosunun ardından, en iyi Civilization oyuncularını bile, şaşır­tacak bir ortam ile karşılaşmaya hazır olun. Az sonra bahsedeceği­miz teknoloji ağacından tutun, kay­nak çeşitliliğine, hatta yeni eklenen görev sistemine kadar, Civilization V ile arasında derin farklılıklar olan, bambaşka bir oyun oynama biçimi ile karşılaşıyoruz. Kısacası Civiliza­tion V’ten sonra çıkan bir devam
oyunu olarak değil de, sanki Alpha Centauri’nin yenilenmiş sürümü ile karşılaşıyoruz desek çok da yanlış bir tanım yapmıyor oluruz. Civilization V’in oyun motorunu alıp, klasik sıra tabanlı oyun sistemini fazla bozmadan, genel atmosferi Alpha Centauri tarzına yaklaştırıp, teknoloji ağacını da baştan aşağı yenileyerek ortaya Beyond Earth’ü çıkarmışlar yapımcılar.

Sponsorunuzu seçin

Yeni gezegene ayak basmadan önce, oyunda sponsorumuzu seç­memiz gerekiyor. Sponsor diye tanımlanan, aslında önceki oyun­lardaki tarihsel kişiliklerin adapte edilmiş hali denilebilir. Gezegene, sekiz farklı sponsorun birimleri ini­yoruz ve biz debaştan bunlardan birini seçmek durumundayız. Tıpkı önceki Civilization oyunlarındaki tarihsel kişilikler gibi, sponsorla­rın da oyun boyunca bize yapacağı katkılar var. Oyun tarzınıza uygun olarak bir tanesini seçmeniz çok önemli.

Teknoloji geliştirmek şart

Civilization’ın alıştığımız teknoloji ağacının oldukça değiştirilmiş ve biraz daha basitleştirilmiş bir hali ile karşılaştığımızı söylemeliyim. Önceki oyunlardaki, taştan-sopa- dan başlayıp, ateşli silahlara ve sonunda da uzay teknolojilerine doğru ilerlemenin yerinde yeller esiyor. “Uzaya Gelmiş Adam” sıfa­tını takındığımızdan, daha oyunun en başından itibaren ileri teknoloji ürünleri ile iç içeyiz. Teknoloji ağacı önceki oyunlara göre biraz stan­dart kaldığı söylenebilir.

 

 

Yorumlar

Sponsor Reklamlar

Kategoriler