Apple, iPad Air Pro 12,9′da Çift İşlemci Kullanıcak

ipad-pro

Apple‘ın 2014 projeleri içinde bulunan daha geniş ekranlı tableti iPad Air Pro 12,9 hakkında bilgiler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Dış kaynaklı basında çıkan iddalara göre Apple iPad Air Pro‘da şuanadek yapılmayanı yaparak 4K çözünürlüğe destek verecek.

Bildiğiniz üzere 4K çözünürlük Full HD’den 4 kat daha çok piksel manasına gelmekte ama günümüz televizyon sektöründe 4K çözünürlük 16:9 formatından kaynaklı 3840 x 2160 piksel olarak kullanılıyor ve bu çözünürlüğede 4K çözünürlük diyoruz. Oysaki 4K çözünürlük gerçek anlamda 4096 x 3072 pikseldir.

Geçtiğimiz sene Qualcomm standında 10 inç boyutunda bir 4K tablet görmüştük ancak tabiki bu panel hakkında en küçük bir bilgiye ulaşamamıştık. Şimdi ise gelinen noktada 12,9 inç boyutunda 4K çözünürlükten bahsediliyorki iPad Air Pro bu çözünürlük ile gelirse bilhassa profesyonel kullanıcıların tek seçeneği olabilir diye düşünmekteyiz.

Peki 4K çözünürlüğü nasıl bir çipset ile desteklemek gerekir. Yapılan açıklamalara göre Apple yeni nesil iPad Air Pro’da 2 adet A7 prosedürü kullanacak.

Bunun yanısıra iPad Air Pro‘da ön kamera konusu ile ilgili de büyük bir yenilik bizleri bekleyecek. İddalara göre Apple ön tarafa 3 farklı açıda kamera koyarak görüntünün karşıya 3 boyutlu olarak sunulmasını sağlayacak. Oldukça yenilikçi bulduğumuz bu düşüncenin çok yakında #selfie çılgınlığına görülmemiş bir boyut kazandıracağını düşünüyoruz.

Samsung‘un en fazla eleştirdiği konu olan “çoklu görev desteği” (multi tasking) iPad’ler de yok ancak iPad Air Pro ile bu problem ortadan kalkacak gibi gözüküyor. Çoklu görev desteğinin getirilmesiyle iPad Air Pro 12,9‘un tablet kategorisini de yeniden yazacağını söyleyebiliriz

Tüm bunlar güzel hoş ama bu özellikler bitme noktasına gelen laptop satışlarını hepten baltalayacak gibi görünüyor. Gittikçe azaln şahsi PC kullanımı, hem harcadığı enerji, hemde lisans fiyatlarından kaynaklı çoğu şirket tarafından tercih edilmez bir duruma doğru ilerliyor. Peki sizce tabletler bilgisayar şirketlerinin sonunu getirecek mi?

Yorumlar

Sponsor Reklamlar

Kategoriler