Akıllı Saat Projesi (Android Wear)

akıllı saat

Google X daha önce farklı projeler ve icatlarla bizi kendine hayran bırakmayı başardı. Özellikle bazı ülkelerde denemeleri yapılan ve şuan Ebay üzerinden 2000$ fiyatıyla satışta olan ürün Google Glass çok ilgi çeken ve yavaş yavaş bütün Dünya’ya yayılmaya başlayan bir ürün haline geldi. Google’nin şimdiki projesi ise Android Wear isminde akıllı saat projesi bu saatin yakında piyasaya çıkacağı ve özellikle spor çalışmalarında ve turistik gezilerde sıklıkla kullanılacağı beklentiler arasında bulunuyor. Android işletim sistemiyle çalışacak olan bu ürün dolasıyla Google Play uygulamalarıyla uyumlu bir fonksiyonda olacak.

  • Android Wear İle Neler Yapabiliriz;

Navigasyon sistemiyle yol bulma konusunda büyü kolaylık sağlayacak. Yakın mesafede bulunan hastane, eczane veya taksi durağı gibi yerleri tespit edip bize yol gösterecek. Bulunulan bölgenin hava şartlarını belirtecek. Yakın mesafedeki turistik yerlerin ve plajların nerede olduğu hakkında bilgi verecek. Çok fonksiyonlu alarmlar kurulacak, telefonlarda bulunan hatırlatma özelliği kullanılabilecek. Bir cep telefonu gibi konuşma ve mesajlaşma imkanı sunacak. Şuan ki cep telefonlarında bulunan sesi yazıya çevirme özelliği olacak. Yürüme ve koşma esnasında yaktığınız kalori miktarını hesaplayacak. Kontrol noktalarında barkod okuma özelliğiyle hızlı geçiş sağlayacak. Ortamda çalan müziği internette tarayarak ismini tespit edecek. Akıllı saat otomatik kapılara entegre edilerek ses komutuyla kapıların açılması sağlanacak.

Bu harika özelliklere sahip saatin yakın zamanda çıkmasını ve zarif görünüşüyle çok tutmasını bekliyoruz. Ayrıca Google Glass özel hayatın gizliliği konusunda tepkiler alsa da Android Wear ürününün aynı tepkileri alacağını zannetmiyoruz. Gelişen teknolojik ürünler farklı fonksiyonlarıyla bizi kendine çekse de insanları internete bağımlı bir hale getirmesi kötü olacak. Çünkü bu anlatılan fonksiyonların tamamı için sürekli bir internet bağlantısı gerekecektir.

Yorumlar

Sponsor Reklamlar

Kategoriler