2015′te Teknoloji Beklentileri

Önümüzdeki yıl teknoloji dünyasını neler bekliyor? 12 ay boyunca göreceğimiz heyecan verici gelişmeleri derledik.

Geleceğin teknolojilerinden bahsederken âdettendir, uçan arabaları ya da Geleceğe Dönüş filmindeki meşhur uçan kaykayı hâlâ kullanamadığımızdan yakınılır.

Bunları ne 2014′te gördük ne de 2015′te göreceğiz, ama 5 yıl öncesine göre bile tam bir bilimkurgu dünyasında yaşıyoruz. Hepimizin cebinde taşınabilir bilgisayar, oyun konsolu ve görüntülü görüşme cihazı görevi gören birer akıllı telefon var. 2015′te bir adım daha atlayıp, artık onları cebimizden çıkarmaya uğraşmayacağız, üzerimize giyeceğiz. Bir çocuğun eline ekran içeren bir cihaz verdiğimiz zaman, hemen ekrana dokunmaya başlıyor. Bizim bilimkurgu filmlerinden aşina olduğumuz dokunmatik ekranlar, onlar için hayatın gerçeği.

Son yılların en büyük atılımları bulut depolama, 3D yazıcılar ve Nesnelerin interneti alanlarında oldu. Önümüzdeki yıla dair tahminlerimiz size ufak gelişmeler gibi görünebilir ama bunlar biriktikçe, birkaç yıl sonra yine kendimizi bilimkurgunun içinde bulacağız.

AKILLI SAATLER

2015 ilkbaharında Apple VVatch’un çıkması, akıllı saat kategorisinde yılın en büyük olayı olacak. Bu yıl içinde birçok akıllı saat modeli çıktı ama Apple VVatch çıkınca tüm rakiplerinin havası sönecek gibi görünüyor.

2015′te akıllı saatlerin beş alanda gelişmesini bekliyoruz: tasarım, kullanışlılık, sağlık takibi, pil ömrü ve fiyat. Üreticiler, akıllı saatlerin bir teknoloji ürünü olmakla beraber, moda göstergesi olduğunu da anlamak zorunda. Günümüzün büyük, fazla teknolojik görünen saatleri yerine yuvarlak ve şık
tasarımlar yaygınlaşacak.

“Fitness bilekliği” denilen ürünler, gün içinde ne kadar yürüdüğümüzü ve nasıl uyuduğumuzu takip ediyorlar. Akıllı saatler bu özelliklere de sahip olacak ve fitness bilekliklerinin yerini almaya başlayacaklar.

Huawei ve ZTE gibi ucuz telefonlarıyla tanınan üreticiler, ucuz akıllı saat işine de girebilirler.

AKILLI TELEFONLAR

2014′ün en popüler elektronik cihazları yine akıllı telefonlardı. Yıl boyunca ortalama telefon büyüklüğünün arttığına şahit olduk. Apple bile yıllarca inat ettikten sonra 5,5 inçlik iPhone 6 Plus’ı çıkardı. 2015′te de büyük telefonlar moda olacak.

Bu yıl pil ömrü konusunda neredeyse hiç gelişme göremedik. Önümüzdeki yıl şarj süreleri daha da hızlanacak ama pil ömrü konusunda şüpheliyiz.

Neden mi? Pil teknolojisi geliştikçe üreticiler de daha fazla pil tüketen bileşenlerle telefon performansını artırıyor. Böylece görünürde pil ömrü hiç artmamış oluyor.

2015′in heyecan verici yeniliklerinden
biri “modüler telefonlar” olacak. Yılın başlarında Google’ın Project Ara’sı piyasaya çıkacak. Modüler telefonların ana fikri, her bileşeni ayrı ayrı satın alıp takabilmeniz. Örneğin daha iyi bir kamera veya daha fazla depolama alanı istiyorsanız sadece o bileşeni değiştirebileceksiniz. Yeni telefon almanıza gerek kalmayacak.

Son olarak, önümüzdeki yıl daha az telefonun piyasaya çıkacağını tahmin ediyoruz. Diğer üreticiler de Apple gibi az ama öz model çıkarma yoluna gidecek.

TABLETLER

Büyük ekranlı telefonlar, tabletleri yerlerinden etmiş değil. 2013′ten beri tablet satışları dizüstü bilgisayar satışlarını aşmış durumda. Önümüzdeki yıl tablet satışlarının, masaüstü ve dizüstü bilgisayar toplamını bile aşması bekleniyor.

Bazı Android tabletlerde gördüğümüz “hızlı şarj” teknolojisi daha da yaygınlaşacak. Bu teknoloji, sadece 30 dakikada pilin üçte ikisini dolduruyor.

Pil ömrü ise en iyi tabletlerde 10-12 saat civarında kalmaya devam edecek.

Ekran teknolojileri yerinde sayacak ama bazı üreticiler Ultra HD (4K) 10 inç ekran sunmak için yarışacaklar. Tablet tasarımında fiziksel bir değişiklik beklemiyoruz. Bazı üreticiler kavisli ekran duyurabilir ama düşük bir ihtimal.Diğer tüm bileşenler gelişecek: Daha hızlı Wi-Fi, daha hızlı işlemci ve daha iyi kameralarla karşılaşacağız.2015 sonlarında Apple yeni İPad’leri duyuracak. Dedikodular doğru çıkarsa daha büyük ekranlı, aynı anda iki uygulama çalıştırabilen “İPad Pro” ile karşılaşabiliriz. Bu durumda İPad, iş bilgisayarlarına rakip hale gelebilir.

WINDOWS

Merakla beklene Windows 10, 2015′in sonlarında piyasada olacak; ama Ocak ayında tüketicilere yönelik bir ön izleme sürümü çıkacak. Windows 8′in hatalarından ders alan Windows 10′da Başlat menüsü geri dönüyor. Onun dışında kullanımı kolaylaştıran bazı özellikler açıklandı, bazıları da Ocak sonunda açıklanacak.Önemli bir yenilik; Windows tabanlı bilgisayar, tablet, telefon, Xbox One oyun konsolu gibi tüm cihazlarda aynı altyapının kullanılması olacak. Böylece herhangi birinde satın aldığınız uygulamayı diğer cihazlarınızda da kullanabileceksiniz. Tüm cihazlar birbirine benzer şekilde görünecek ve çalışacak.

3D YAZICILAR

Bilimkurguyu gerçeğe dönüştüren 3D yazıcılar, üç boyutlu nesneleri “yazdırmamızı” sağlıyorlar. 2015′te, bu yıl satılanların iki katı 3D yazıcı satılacağı tahmin ediliyor. 2016′da da onun iki katı… Yine de her evde bir 3D yazıcı görmeyeceğiz. Yüksek fiyatlar önümüzdeki yıl 250 dolara kadar düşecek ve 3D yazıcılar, hobi amaçlı olarak evlere girmeye başlayacak.Asıl büyüme ise ticari üretim alanında yaşanacak. Birden fazla malzeme ve renk kullanarak yüksek kaliteli ürün üretebilen modeller şu anda 300 bin dolar civarında. 2015 ve 2016′da hem yazıcılar hem de malzemeler ucuzlayacak. Böylece moda, mobilya, ürün ve teknoloji tasarımcıları; özgün tasarımlarını kendileri üretebilecekler.Bunun sonucu olarak, kişiselleştirilmiş ürünleri daha sık göreceğiz: Ayağınıza tam oturan ayakkabılar, kişisel diş fırçaları, hatta 3D yazıcıyla üretilen seks aletleri bile piyasaya çıkabilir.

NESNELERİN İNTERNETİ

“Nesnelerin İnterneti” kulağa anlamsız bir şey gibi geliyor ama aslında basit bir kavram: Eskiden sadece bilgisayarlar ve ağ cihazları internete bağlanabiliyordu. Bugün televizyonlardan buzdolaplarına, termostatlardan oyuncaklara kadar günlük yaşamımızdaki birçok “nesne”, internete bağlanabiliyor, işte kendi aralarında haberleşen tüm bu nesneler Nesnelerin İnterneti’ni meydana getiriyor.

Akıllı kombi kiti Cosa, Türkiye’de piyasaya çıktı. Evinizin sıcaklığını hem akıllı telefondan kontrol etmenize olanak veriyor hem de tasarruf sağlıyor. Bu tarz akıllı ev ürünleri 2015′te yaygınlaşacak.

Güvenlik konusunda da gelişmeler bekliyoruz. Daha kolay kurulan ve kullanılan kamera ve sensörler, evlerimizi hem hırsızlardan hem de yangından koruyacak. Akıllı kilit sistemleri de yaygınlaşacak ve ucuzlayacak. Böylece, örneğin akıllı telefonunuzu yaklaştıracak kapıyı açabilecek, arkadaşlarınıza geçici sürelerle giriş izni verebileceksiniz. Konum takip cihazları ucuzluyor. Dolayısıyla bavul, çanta gibi değerli eşyalarımıza yapıştırarak onların yerlerini takip edebileceğimiz “etiketler” ortaya çıkacak.

DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLAR

Masaüstünden sonra dizüstü bilgisayar sektörü de risk altında. Önemli yenilikler yapılmadığı için tüketiciler de yeni bilgisayar almaya yanaşmıyor, eskileriyle idare ediyorlar.

Apple’ın MacBook’ları, uzun pil ömrü, kolay kullanımı ve görece daha az güvenlik tehdidi içermeleriyle öne çıkmaya başladı. Mac satışları artacak ama 2015′te VVİndovvs yüklü bilgisayarların ortalama pil ömrünün de 6 saate kadar çıkmasını bekliyoruz.

VVİndovvs 8, Microsoft için hayal kırıklığı olmuştu. Yıl sonuna doğru VVİndovvs 10 yüklü bilgisayarlar piyasaya çıkacak, bu heyecan dalgasıyla satışlar yeniden artacak. Dokunmatik ekranlı dizüstülerin maliyeti artırmak dışında pek işe yaramadığı ortaya çıktı. Dolayısıyla bu modeller yavaş yavaş piyasadan çekilecek. Siz de yatırım yapmayın deriz.

Tamamen internet üzerinde çalışan ucuz Chromebook’lar yurtdışında daha da fazla satılacak, ama Türkiye’de yine ilgi görmeyecekler.

Yorumlar

Sponsor Reklamlar

Kategoriler