10 Adımda e-posta hakkında herşey

email-postalari

1- İş için ayrı kişisel işleriniz için ayrı E-posta adresi kullanın.

2- E-posta mesajlarınızı olabildiğince kısa ve öz tutun, kısa bir selamlamadan sonra hemen konuya girebilirsiniz.

3- Özellikle iş ortamına çok uzun mesajlar göndererek kişilerin vaktini harcamayın.

4- Mesajınızda imla ve dil bilgisi kullanımında önemi detaylar sizin kişilik özellikleri konusunda karşınızdaki kişiye ipucu verir.

5- Bir kişinin mesajına cevap verirken kişinin önceden size gönderdiği mesajı da kendi mesajınızın altına ekleyin, yazıştığınız kişi size daha önce ne yazdığına unutmuş olabilir.

6- E-postanıza dosya boyutu olarak büyük eklemeler yapmayın, bu tür eklemeler hem sizde hem de gönderdiğiniz kişide teknik sıkıntılara (e posta depolama alanının dolması internet bağlantısının yavaşlaması) yol açar. Bu kural olmamakla beraber 5 megabayt’dan daha büyük dosyaları posta ile göndermeyin.

7- Ticari amacından emin olmadığınız güven verici gözükmeyen sitelere E-posta adresinizle üye olmayın. Bu gibi siteler mail adresinizi Spam adı verilen, reklam mesajları gönderen kuruluşlara satabilir. Böylece ilk posta kutunuzda günde onlarca istemeyen reklam mesajıyla (spam) karşılaşabilirsiniz. Eğer böyle yerlere mutlaka üye olmanız gerekiyorsa sahte bir mail adresi ile ya da hiç kullanmadığınız bir mail adresi ile iyi olun.

8- Eğer sürekli rahatsız edici E-postalar alıyorsanız gönderen kişi ile münakaşa etmek yerine kurumunuzda teknik destek veren kişiden bu kişinin E-posta adresini engellemesini isteyin, böylece bu kişinin attığı E-postalar size ulaşmaz.

9- Ciddi mesajlaşmalar da mutlaka isminizi ve soy isminizi belirtin.

10- Hiçbir koşul altında güvenmediğiniz tanımadığınız kişilere E-posta şifrenizi vermeyin.

Yorumlar

Sponsor Reklamlar

Kategoriler